موازین قضائی

اثرات کاهش طلاق بر پیشگیری از بزهکاری

«حمایت» از تاثیرات منفی طلاق بر فرزندان خانواده‌ گزارش می‌دهد …

افزایش طلاق در سال‌های اخیر موجب شده تا در‌کنار افزایش آسیب‌های ناشی از آن، تعداد فرزندان متاثر از طلاق هم که راهی زندان می‌شوند افزایش یابد. مطالعات اجتماعی نشان می‌دهد طلاق با بزهکاری فرزندان نسبتی مستقیم دارد؛ به طوری که بخش زیادی از کودکان بزهکار که راهی کانون‌های اصلاح و تربیت می‌شوند، در خانواده‌های متاثر از طلاق بزرگ شده‌اند و در بزرگسالی نیز بسیاری از مجرمان، در گذشته تجربه طلاق والدین را داشته‌اند.حالا با این اوصاف، به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای مبارزه با جرایم، در گرو کاهش طلاق‌ها در جامعه است.

هشدار نسبت به افزایش بزهکاران
چندی پیش مسئولان قضایی کشور نسبت به رشد تعداد زندانیان به خصوص نوجوانان هشدار داده‌اند و خواستار اقدام مسئولان در این زمینه می‌شوند. دادستان تهران نیز با توجه به اهمیت موضوع افزایش تعداد بزهکاران می‌گوید: باید به سرعت تدابیر لازم برای کاهش تعداد زندانیان در کانون اصلاح و تربیت اتخاذ شود زیرا در‌غیر این صورت در آینده نزدیک باید زندان بزرگی برای جوانان ایجاد شود.
عباس جعفری دولت آبادی درباره افزایش دو برابری تعداد مددجویان در کانون اصلاح و تربیت تهران، به مسئولان این کانون پیشنهاد داده است که بهتر است درب‌های کانون را باز‌کنند تا حقوقدانان، روانپزشکان و مردم از نزدیک با آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم در سنین کودکی آشنا شوند زیرا این زنگ خطری برای آینده کشور است. این در حالی است که جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان دلایل متعددی را برای ارتکاب به جرم می‌شمارند که این دلایل شامل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و… می‌شود که باید در راستای رفع آن برنامه‌ریزی شود.

تربیت غلط راهی برای ورود به زندان
این در حالی است که اگرچه به گفته کارشناسان اجتماعی در بروز بزهکاری به خصوص در بزهکاری کودکان عوامل مختلفی دخالت دارد اما یکی از مهم‌ترین این عوامل، تربیت و خانواده است که می‌تواند زمینه سعادت یا شقاوت افراد جامعه را فراهم کند. یک قاضی دادگستری در این زمینه معتقد است که مهمترین عامل موثر در بزهکاری نوجوانان، روش تربیتی نادرست یا اختلال در شبکه ارتباطی خانواده‌هاست به طوری که افزایش احتمال بزهکاری در خانواده‌هایی وجود دارد که والدین از روش‌های انضباطی بسیار سختگیرانه یا بالعکس استفاده می‌کنند.
مهدی صدیقی منازعات خانوادگی اعم از مشاجره‌های والدین، اعتیاد والدین به مواد مخدر و مشروبات الکلی، ازدواج‌های مکرر والدین و به وجود آمدن برادران و خواهران ناتنی، حسادت و تبعیض بین فرزندان و … را از عوامل مهم بزهکاری نوجوانان و اطفال می‌داند.

طلاق پیش‌درآمد بزهکاری
البته وی که طلاق را پیش‌زمینه ارتکاب جرایم و بزهکاری برای اطفال می‌داند، می‌گوید: برخی کودکان طلاق به دلیل اینکه از داشتن یک پناهگاه امن خانوادگی دور شده‌اند برای دستیابی به آرامش گاهی مسیر را اشتباه می‌روند و به جاده خاکی می‌روند و حتی گاهی دیده می‌شود که این افراد برای رهایی از شرایط نابسامان از خانه فرار می‌کنند به بزهکاری روی می‌آورند.
این قاضی دادگستری شهرستان کنگاور از پژوهش‌هایی که در زمینه طلاق و بزهکاری صورت گرفته است یاد می‌کند و در این باره می‌گوید: این پژوهش‌ها نشان داده است که درصد زیادی از بزهکاران متعلق به خانواده‌های از هم پاشیده هستند.

30درصد ازدواج‌های ناموفق موجب بزهکاری می‌شود
با توجه به اهمیت وجود خانواده سالم معاون رییس کل دادگستری استان سیستان‌وبلوچستان بر اساس بررسی‌هایی که از کانون اصلاح و تربیت استان سیستان‌وبلوچستان داشته است از حقایق نگران کننده‌ای پرده بر می‌دارد و می‌گوید: بر اساس یافته‌های موجود در حال حاضر 30درصد از آمار زندانیان کشور مرتبط با ازدواج ناموفق بوده‌اند و نیز درصد بالایی از کودکانی که در کانون‌های اصلاح و تربیت کشور تحت مراقبت هستند را فرزندان طلاق تشکیل می‌دهد.
محمدعلی حمیدیان که از ازدیاد طلاق در جامعه با عنوان سونامی یا رشد سرطانی طلاق یاد می‌کند در این باره معتقد است گویی همه اقشار جامعه در معرض این اپیدمی قرار گرفته‌اند که باید چاره اندیشی کرد.
وی درباره آسیب‌هایی که به واسطه رشد طلاق در جامعه حادث می‌شود نیز سخن به میان می‌آورد و توضیح می‌دهد که با افزایش و رشد فرآیند طلاق باید شاهد وقوع آسیب‌های اجتماعی همچون ناهنجاری‌های روحی، روانی مردان و گرایش آنها به مواد مخدر و همچنین گرایش زنان به مفاسد اخلاقی و دیگر موارد بود که این پدیده به تدریج جامعه را به نابودی خواهد کشید.
معاون رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان نیز درباره آمارهای منعکس شده از طلاق نیز می‌گوید: آمارها نشان می‌دهد که در هر ساعت 19 طلاق در کشور ثبت می‌شود و بر اساس آمار ثبت احوال کشور در مجموع 572/163 مورد طلاق در سال 1393 در کشور به ثبت رسیده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل (1392) با افزایش 3/5 درصدی روبه روست و نیز در 6ماهه نخست سال جاری با رشد 8 درصد مواجه بوده است و همچنین نرخ طلاق به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت کشور 1/2 درصد گزارش شده است.
این در حالی است که به گفته وی در 6 ماهه نخست سال‌جاری با رشد 8 درصد مواجه بوده و همچنین نرخ طلاق به ازای هر هزار نفر جمعیت کشور 1/2 درصد گزارش شده است.
حمیدیان با بیان اینکه در حال‌حاضر قبح طلاق از بین رفته است، توضیح می‌دهد: به منظور کنترل و کاهش طلاق باید برنامه‌ای مدون به همراه راهکارهای دراز مدت پیش‌بینی کرد که چنین اقداماتی مستلزم برنامه‌ریزی و تغییر رویکرد به مقوله طلاق است. وی عوامل دخیل در امر ازدواج‌های موفق از دیدگاه جامعه‌گرایانه را سنخیت‌های پیش از ازدواج؛ عوامل فردی، شخصیتی- عوامل مهارتی و عوامل اجتماعی بیان می‌کند و نقش اصحاب رسانه در آگاهی‌سازی و آموزش‌های قبل از ازدواج به سبک ایرانی- اسلامی و همچنین رعایت اصول همسرگزینی را از موارد مفید و مؤثر در کاهش مقوله طلاق مهم می‌داند.

منبع : روزنامه حمایت- کدخبر 9403

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن