موازین قضائی

نظریۀ اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه راجع به تعلق نیم عشر اجرایی پس از سازش طرفین

 سؤال :
 
ـ در پرونده اجرایی مهریه و نفقه با توجه به خصوصیت دعاوی خانوادگی چنانچه رأی تقسیط دائر بر پرداخت به صورت اقساط مهریه و یا نفقه صادر گردد و محکوم‌علیه در فرجه قانونی ده روز پس از ابلاغ اجرائیه جهت پرداخت پیش قسط اعلام آمادگی و آنرا پرداخت نماید آیا نیم‌عشر اجرائی می‌بایست از ناحیه محکوم‌علیه پرداخت گردد؟ در صورت جواز پرداخت نحوه پرداخت چگونه است؟

نظریه شماره 262/7ـ23/1/1389 اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه

    مستفاد از منطوق و مفهوم قسمت اول ماده 160 قانون اجراء احکام مدنی این است که حق اجراء پس از ابلاغ اجرائیه و انقضاء ده روز تعلق خواهدگرفت، بنابراین در مواردی که طرفین بعد از ابلاغ اجرائیه و انقضاء ده روز مذکور، سازش یا بین خود ترتیبی برای اجراء حکم بدهند، بر طبق قسمت دوم ماده مذکور، نصف حق اجراء باید از محکوم‌علیه دریافت گردد. در صورتی که قبل از ابلاغ اجرائیه یا بعد از ابلاغ، ولی قبل از انقضاء ده روز مذکور طرفین سازش کنند یا ترتیبی برای اجراء حکم بدهند حق اجراء تعلق نخواهد گرفت.


منبع روزنامه رسمی کشور شنبه – یکم آبان ماه ۱۳۸۹ – شماره ۱۹۱۲۱

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن