سایت حقوقی راه مقصود

وکالت اتفاقی چه نوع وکالتی است؟

برابر قانون، غیر از وکلای مجاز هیچ کس نمی‌تواند در جلسات دادگاه به سمت وکالت مداخله کند مگر به طور اتفاقی و آن هم به صورت محدود که باز هم شرایطی دارد.
وکالت اتفاقی چه نوع وکالتی است؟

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، طرح واقامه دعوی یا دفاع از آن در دادگستری علاوه بر داشتن دانش حقوقی مستلزم دارابودن مهارتی است که در بستر زمان و با ممارست بدست می آید و عدم آشنایی به این علم وفن موجب خواهد شد یا اصل حق قابل مطالبه و استیفا نباشد و یا دست کم احقاق آن با معطلی و اطاله مواجه گردد.

برابر قانون، غیر از وکلای مجاز هیچ کس نمی تواند در جلسات دادگاه به سمت وکالت مداخله نماید مگر به طور اتفاقی و آن هم به صورت محدود و این در حالتی است که شخص دارای معلومات کافی برای وکالت می‌باشد ولی شغل و حرفه او وکالت در دادگستری نیست و می تواند برای بستگان سببی(مثل برادر، عمو و …) یا نسبی خود (مثل همسر، پدر و ما در همسر و …) وکالت نماید ولی در سال بیش از سه مرتبه چنین اجازه ای به او داده نمی‌شود.

برای انجام وکالت اتفاقی (موقت) نیاز به صدور مجوز می باشد، لذا متقاضی این امر باید با درخواست کتبی که موارد ذیل در آن گنجانده شده، در دفتر کانون وکلا ثبت نماید:

– معرفی کامل خود

– میزان تحصیلات و تجربیات موثر در قضیه

– مشخصات کامل و نشانی موکل مورد نظر و درجه قرابت با او

– موضوعی که می‌خواهد اقامه کند یا از آن دفاع کند

– کپی شناسنامه و آخرین مدرک تحصیلی و دو قطعه عکس

– کپی شناسنامه موکل یاموکلین و مدارکی که رابطه خویشاوندی بین او و موکل را ثابت کند

– امضای درخواست که این امضا یا توسط کانون یا یکی از دفاتر اسناد رسمی گواهی می شود

– اخطاریه یا گواهی مرجع قضایی درمورد مشخصات پرونده و وقت رسیدگی نسبت به دعوی طرح شده

– کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دایم(برای مردان)

برای هر مورد وکالت اتفاقی باید درخواست جداگانه با ضمایم کامل تهیه و تسلیم کانون گردد. پس از تقدیم درخواست کانون حق دارد تا به منظور سنجش توان علمی و تجربی متقاضی از او مصاحبه و اختیار به عمل آورد. در هر حال پذیرش یا رد درخواست با کانون است.

منبع : خبرگزاری میزان

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

You may also like these

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x