سایت حقوقی راه مقصود

نحوه مطالبه حواله های موسسات مالی و اعتباری

سوال :
آیا حواله های صادره از سوی موسسات مالی و اعتباری وصف چک را داشته و قابل انتقال است و دارنده آن با فرض گردش در بازار می تواند طرح دعوی نماید؟ (با عنایت به ماده 724 قانون مدنی که عقد حواله را تعریف نموده است)

پاسخ :
حواله های صادره از سوی موسسات مالی و اعتباری، وصف چک و آثار آن را ندارد ؛بلکه سند ذمه ای عادی محسوب و مقررات اسناد تجاری (از جمله ظهر نویسی) شامل آن نمی گردد و از امتیازات اسناد تجاری هم برخوردار نیست ولی طرح دعوی به استناد حواله های مذکور به عنوان سند عادی فاقد اشکال است. ضمنا در عقد حواله موضوع ماده 724 قانون مدنی قطعا سه طرف محیل، محتال و محال علیه باید وجود داشته باشند تا ماهیت حقوقی حواله ایجاد شود ولی صدور حواله های موصوف در ماهیت با عقد حواله متفاوت است ؛چنانکه گاهی دارنده حواله، خود صادر کننده آن می باشد و از موسسه مالی، وجه آنرا به نفع خود دریافت می دارد. ولی در عقد حواله دین از ذمه محال علیه منتقل می شود.

(نظریه مشورتی شماره 1295/93/7 _1393 /6/5 اداره حقوقی قوه قضائیه)

You may also like these