سایت حقوقی راه مقصود

به هنگام بروز سوانح رانندگی چگونه عمل کنیم ؟

1- درابتدا خونسردی خود را حفظ نمایید چرا که تنها شما به این مشکل بزرگ دچار نشده اید، تاکنون هزاران نفر دچار چنین حوادثی شده اند !

2- قبل از هر اقدامی به پلیس 110 اطلاع دهید .

3- اگرچه پلیس به اورژانس اطلاع لازم را خواهد داد اما درصورتی که حادثه درجاده به وقوع پیوست به اورژانس (115) نیز حادثه را اطلاع دهید.

4- در كلانتري يا پاسگاه انتظامی شرح حادثه را دقیق قید نمایید و به سوالات مندرج در برگه بازجویی صحیح پاسخ دهید. خصوصأ جهت ارسال اخطاریه های دادگاه به آدرس صحیح نسبت به اعلام نشانی درست خود توجه لازم را بنمایید. در صورت اعلام ناقص نشانی رای دادگاه با تاخیر به دست شما خواهد رسید و عواقب احتمالی افزایش تعهدات دیه بعهده شما خواهد بود!

5- ازعوامل قضایی بخواهید تابراساس قانون؛ اصالت بیمه نامه شما را از شرکت بیمه استعلام نموده و آن را به عنوان وثیقه قبول نمایند.

6- درصورتی که بنابه هردلیل، مقصر حادثه فاقد بیمه نامه و یا گواهینامه می باشد نگران دریافت غرامت دیه و هزینه های پزشکی نباشید، شرکت بیمه و یا صندوق تأمین موظف به پرداخت غرامت ها براساس قوانین و مقررات در وجه زیان دیدگان می باشند.

7- درصورتي كه جراحات و صدمات وارده به مصدوم موجب محكوميت مقصر حادثه به بيش از يك ديه كامل (چند ديه) گردد.شركت بيمه طبق قواعدي مكلف به پرداخت تمام مقادير ديات در وجه زيان ديده مي باشد.

8- درصورت بروز حادثه جانی در جاده هایی که امکان دسترسی به تلفن و اطلاع به پلیس وجود ندارد سریعآ مصدوم را به اولین مرکز درمانی منتقل نمایید و دراسرع وقت حادثه را به پلیس اطلاع دهید.

9- هیچ بیمارستان و یا مرکز درمانی دولتی و خصوصی به هنگام پذیرش اولیه و طی زمان بستری و درمان اجازه دریافت وجه بابت مصدوم رانندگي از مقصر و یا زیان دیده را ندارند. تمامی هزینه های درمانی مصدوم حوادث ترافیکی در بیمارستان دولتی قبلا ازمحل حق بیمه های شما توسط شرکت های بیمه ای به وزارت بهداشت و درمان پرداخت گردیده است !

10- درصورت انتقال مصدوم به بیمارستان خصوصی، بیمارستان خصوصی موظف است پس از انجام اقدامات درمانی اولیه نظیر احیاء بیماران و تثبیت شکستگیها ، بدون اخذ هیچگونه وجهی مراتب را به ستاد هدایت دانشگاه مربوطه اطلاع دهد تا جهت اخذ پذیرش و اعزام اینگونه بیماران به بیمارستان دولتی اقدام لازم بعمل آید .

11- درصورتی که بیمار مصدوم ، داوطلب ادامه درمان در بخش غیردولتی(بیمارستان خصوصی) باشد مابه التفاوت هزینه در بیمارستان خصوصی(نسبت به تعرفه دولتی) توسط خود مصدوم پرداخت خواهد شد.

12- طبق قانون، شرکت بیمه موظف به پرداخت کلیه هزینه های پزشکی پرداخت شده توسط مصدوم( در بیمارستان خصوصی) می باشد.

13- درصورت فوت و یا جرح ناشی از حادثه، صحنه تصادف را تغییر ندهید.

14- درصورتی که تصور می نمایید که یکی از عوامل دخیل درحادثه ( مانند حضور کارکنان راهداری یا شهرداری، بدون وجود علايم هشدار دهنده و پرچم در حال فعالیت باشند ) و یا نقص فنی خودرو موجب بروز حادثه گردیده است حتمأ موضوع را برای افسر انتظامی و یا راهنمایی و رانندگی شرح دهید .

15- ازهرطریق ممکن ( مانند تلفن همراه ) ازعوامل دخیل درحادثه مانند لغزندگی ناشی از روغن ریزی در سطح جاده و … عکس برداری نمایید.

16- دراولین فرصت ممکن به شرکت بیمه وقوع حادثه را اعلام و نسبت به تشکیل پرونده خسارتی و اخذ شماره پرونده خسارتی به منظور پیگیری های بعدی اقدام نمایید.

17- مصدوم حادثه می بايست مدارک مثبته زیررا جهت ترخیص ازبیمارستان ارائه نمایید:
1- کروکی حادثه.
2- گزارش مراجع انتظامی یا احکام و مکاتبات قضایی که درآن حتمآ نام و مشخصات مصدوم قید شده باشد.
3- گزارش اورژانس( 115)

18- مقصرحادثه ملزم و مجبورنیست هیچ گونه وجهی بابت اخذ رضایت و یا پرداخت هزینه های بیمارستانی دروجه مصدوم و یا بیمارستان پرداخت نماید. شرکت های بیمه هزینه های مربوطه را صرفاً به حساب زیان دیده واریز می نمایند.

19- درصورتی که به نظریه افسر کارشناس ترسیم کننده کروکی معترض هستید قبل از اتمام مهلت اعتراض، سریعأ به مقام قضایی ( دادستان ) اعتراض خود را اعلام نمایید.

20- سعی نمایید تاهرچه سریعترمصدوم را بعد ازاحیاء اولیه و تثبیت وضعیت حیاتی به دفتر پزشکی قانونی (مستقر در بیمارستان و یا خارج از آن) انتقال داده و نظر اولیه پزشکی مربوطه را اخذ نمایید.

21- با دریافت اولین نظریه پزشکی قانونی می توانید به شرکت بیمه مراجعه نموده و 50 درصد ازدیه تقریبی را دریافت نموده و مابقی را بعد از صدور رأی نهایی اخذ نمایید.

22- در صورتي كه راننده مقصر حادثه از صحنه تصادف متواري گردد و يا مسئول حادثه مشخص نگردد. مصدوم (زيانديده) مي تواند تمامي غرامات (ديه) رااز موسسه بيمه اي دريافت نمايد.

منبع : سازمان قضائی نیروهای مسلح

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

You may also like these

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x