سایت حقوقی راه مقصود

اصلاحیه تبصره 48 قانون جدید آیین دادرسی کیفری منافاتی با حق دفاع ندارد

خبرگزاری میزان: رئیس شعبه 32 دیوان عالی کشور گفت: اصلاحیه قانون آیین دادرسی و به ویژه تبصره 48 این قانون نه به معنای تبعیض است و نه حقوق متهم را ضایع می‌کند و از طرفی منافاتی با حق دفاع ندارد.

رضا فرج اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در ارتباط با انتقادات پیرامون تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری اظهار داشت: اصلاحیه قانون آیین دادرسی و به ویژه تبصره 48 این قانون نه به معنای تبعیض است و نه حقوق متهم را ضایع می‌کند و از طرفی منافاتی با حق دفاع ندارد.

وی با اشاره به اینکه برخی از وکلا گفته‌اند قوه قضاییه باید پیشنهاد خود را در این زمینه پس بگیرد گفت: قوه قضاییه در ابتدا پیشنهاد اصلاح این ماده را داد؛ مبنی بر اینکه در پرونده‌هایی که مربوط به امنیت کشور است حضور وکیل از همان ابتدا به مدت یک هفته لازم نباشد، اما نظر شورای نگهبان و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر این بود که وکلایی که مورد تایید رئیس قوه قضاییه هستند در این نوع پرونده‌ها مداخله کنند.

فرج‌اللهی تصریح کرد: بنابراین، این اصلاحیه صورت گرفته و تبصره 48 قانون آیین دادرسی کیفری اصلا پیشنهاد قوه قضاییه نبوده که بخواهد آن را پس بگیرد، بلکه قوه قضاییه پیشنهاد اصلاح آن را داد و تبصره مورد نظر با مشورت شورای نگهبان و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد تائید قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: موضوع پرونده‌های که مربوط به اسرار نظام است نباید فاش شود و با توجه به اینکه این مسئله اهمیت بسزایی دارد باید وکلایی که مورد تایید رئیس قوه قضاییه هستند وکالت این نوع پرونده‌ها را به عهده بگیرند تا این اطمینان وجود داشته باشد که اسرار نظام فاش نمی‌شود.

رئیس شعبه 32 دیوان عالی کشور در پایان با ذکر مثالی در این زمینه گفت: تجربه مداخله یک وکیل نامناسب در افشای اسرار یکی از پرونده‌ها در مصاحبه با خبرگزاری بی بی سی صحت این گفتار را ثابت می‌کند.

منبع : خبرگزاری میزان

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

You may also like these

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x