آیین دادرسی

تودیع خسارت احتمالی جهت صدور قرار تامین خواسته در چک

سؤال
اگر دارنده ­ی چک در مواعد مذکور در ماده ­ی ۳۱۵ یا پس از مهلت مذکور مراجعه نماید، آیا جهت صدور قرار تأمین خواسته باید خسارت احتمالی تودیع نماید یا خیر؟

پاسخ
مستنبط از بند ج ماده ۱۰۸ و صدر ماده ۱۱۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی سال ۱۳۷۹ این است که برای صدور قرار تأمین خواسته وجه چک واخواست شده (گواهی عدم پرداخت اخذ شده) نیازی به تودیع خسارت احتمالی نمی‌باشد و مهلت ۱۵ روزه (و یا ۴۵ روزه) مذکور در ماده ۳۱۵ قانون تجارت مصوب۱۳۱۱ نیز منصرف از صدور قرار تأمین خواسته برعلیه صادرکننده است ولکن چنانچه چک در خارج از مواعد مذکور در ماده۳۱۵ قانون اخیرالذکر واخواست گردد چنانچه دعوا برعلیه ظهرنویس مطرح و تقاضای صدور قرار تأمین خواسته برعلیه وی شود در این صورت تودیع خسارت احتمالی از سوی خواهان و به تشخیص دادگاه به عمل می‌آید. (نظریه مشورتی شماره ۲۳۶۵/۹۲/۷ ـ ۱۱/۱۲/۱۳۹۲ اداره کل حقوقی قوه قضائیه)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن