سئوالات متداول

نحوه مطالبه وجه سفته

سؤال:

شرایط مطالبه وجه سفته از ظهرنویسان چگونه است؟

پاسخ:

دارنده سفته جهت مطالبه وجه سفته از ظهرنویسان(بر اساس ماده ۳۰۹قانون تجارت ناظر به مواد ۲۸۶؛۲۸۹و ۲۹۰این قانون) بایستی ظرف ۱۰روز از تاریخ سررسید سفته نسبت به واخواست آن اقدام و ظرف یکسال از تاریخ واخواست نیز اقدام به طرح دعوی مطالبه وجه نماید در غیر این صورت دعوی وی علیه ظهرنویسان مسموع نخواهد بود؛ البته اقامه دعوی علیه صادرکننده سفته به عنوان متعهد اصلی قانونا منوط به واخواست سفته و رعایت مهلت یک سال نمی باشد؛ لیکن از آنجایی که بعضا رویه قضایی اینگونه نیست، توصیه می گردد جهت طرح دعوی به طرفیت تمام متعهدین سفته اعم از صادرکننده و ظهرنویسان و ... به طریق فوق اقدام گردد.