سئوالات متداول

امکان مطالبه اجرت‌المثل توسط زوجه علاوه بر اجرای شرط تنصیف دارائی

سوال:
1. آيا شرط ضمن العقد تنصيف دارايي زوج با اجرت المثل ايام زندگي مشترك زوجه قابل جمع است؟


پاسخ:
اعمال شرط ضمن العقد مشعر بر تنصيف دارايي زوج با تعيين اجرت المثل ايام زندگي مشترك زوجه قابل جمع است و هر يك داراي مبنا و منشاء علي حده مي‌باشد.
تنصيف دارايي، شرطي است كه به عنوان بند «الف» در عقدنامه‌هاي چاپي جمهوري اسلامي ايران آمده و در صورت امضاي آن توسط زوجين، همانگونه كه اشاره شد، به عنوان شرط ضمن عقد محسوب مي‌گردد، در حاليكه اجرت المثل زوجه براساس تبصره الحاقي مصوب 1385 به ماده 336 قانون مدني و با تحقق شرايط مندرج در آن تعيين مي‌گردد و ارتباطي به نحوه رفتار زوجه هم ندارد.
لذا از نظر قابليت جمع تنصيف دارايي با اجرت المثل، بين ماده واحده قانون اصلح مقررات مربوط به طلاق و قانون حمايت خانواده 1391 مغايرتي وجود ندارد.