سئوالات متداول

شرایط تبدیل شرکت

متن سوال:


آیا تبدیل یک شرکت تجاری به نوع دیگر منع قانونی دارد؟

متن پاسخ:

مقنن در ماده ۲۷۸لایحه اصلاحی قانون تجارت  تبدیل شرکت سهامی خاص به عام؛ در مواد۱۳۵ق.ت تبدیل شرکت تضامنی به نسبی و درماده۱۸۹ این قانونتبدیل شرکت نسبی به شرکت سهامی را مقرر نموده و در خصوص سایر شرکتها مقرره قانونی وجود ندارد؛ لیکن با عنایت به ماده ۹۴لایحه اصلاحی بنظر میرسد در صورتیکه تبدیل شرکت به نوع دیگر سبب افزایش تعهدات شرکا گردد توافق همه لازم می باشد مثلا تبدیل شرکت با مسیولیت محدود به شرکت تضامنی به دلیل افزایش تعهدات شرکا منوط به توافق همه شرکاست در غیر این صورت توافق همه لازم نبوده بلکه حسب مورد صرف تصویب مجمع مربوطه یا رضایت اکثریت شرکا کافی است؛لازم به ذکر است تبدیل شرکت موثر در حقوق اشخاص ثالث نیست برای مثال چنانچه شرکت سابقا تضامنی بوده و دیونی داشته مسیولیت شرکا در پرداخت دیون مزبور تضامنی باقی می ماند ولی نسبت به دوران بعد از تبدیل؛ فعالیت شرکت در قالب شرکت جدید خواهد بود.