سئوالات متداول

انتقال چک با ظهرنویسی

 

 

 

متن پرسش :
یك فقره چك به نام شخص معینی صادر و در اختیار وی قرار گرفته است، چنانچه چك بدون پشت‌نویسی در اختیار شخص دیگری گذاشته شود آیا آن شخص می‌تواند وجه چك را دریافت نماید؟

متن پاسخ :
اداره كل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه به سوال مذكور در قالب نظریه شماره 8522/7 - 26 /9 /1381 اینچنین پاسخ داده است: ـ با توجه به قسمت اخیر ماده 2 قانون صدور چك كه تصریح نموده: «... دارنده چك اعم است از كسی كه چك در وجه او صادر گردیده یا به نام او پشت‌نویسی شده...» و با عنایت به ماده 312 قانون تجارت كه مقرر داشته، چك ممكن است در وجه حامل یا شخصی معین یا به حواله‌كرد باشد ممكن است به صرف امضا در ظهر به دیگری منتقل شود، ظهرنویسی چك عمل حقوقی است كه به موجب آن دارنده با امضای ظهر چك آن را به دیگری واگذار می‌كند. بنابراین شخصی كه چك در وجه او صادر شده در صورتی كه بدون ظهرنویس آن را در اختیار دیگری قرار دهد چون این اقدام منطبق با قانون نیست، شخصی كه چك را در اختیار دارد، دارنده چك به مفهومی كه در قانون آمده تلقی نمی‌شود و طرح شكایت كیفری یا دعوی حقوقی از جانب وی قانونا جایز نیست. (محمدرضا اسدی - تهران امروز)