موازین قضائی

نظریه مشورتی در خصوص استناد به دلائل جدید در مرحله تجدیدنظرخواهی

سؤال:
آیا در مرحله تجدیدنظرخواهی می‏توان به دلائل جدید استناد كرد؟

نظریه شماره 8071/7 ـ 20/11/1382 اداره كل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه

طبق بند 6 ماده 51 قانون فوق‎الذكر خواهان باید كلیه مدارك خود را ضمیمه دادخواست نماید و خوانده نیز مطابق ماده 96 همین قانون باید كلیه مدارك خود را در جلسه دادرسی نخستین حاضر نماید و لذا در مرحله بدوی ارائه دلیل جدید قابل پذیرش نیست. در مرحله تجدیدنظر، طبق ماده 341 قانون مورد بحث تجدیدنظرخواه باید نكات مندرج در بنـدهای 1 تا 6 را در دادخـواست قیـدنمـاید. در بنـد6  ایـن مـاده به‎تجدیدنظرخواه  اجازه داده شده دلائل تجدیدنظرخواهی را ذكر كند. ممكن است از جمله دلائل تجدیدنظرخواهی دلائل جدیدی باشد كه در مرحله بدوی اقامه نشده در اینصورت تجدیدنظر خوانده نیز حسب مقـررات مـاده 346 قـانون یادشـده ضـمن پاسـخ بـه لایحـه تجدیدنظرخواهی دلائلی در ردّ دلیل تجدیدنظرخواه ارائه دهد.

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن